17 okt A visszterhes vagyonátruházási illeték
Az ingatlan adásvételi szerződések kapcsán gyakran felmerülő kérdésekre szeretnék pár orientáló jellegű választ adni. Elsőként a vevői oldalt, azaz a vagyonátruházási illetéket mutatom be.
1. Mi az a visszterhes vagyonátruházási illeték és kit terhel?
Az illeték állami-társadalmi működéshez való hozzájárulásnak tekinthető, magyarán állami bevétel. Az illetéket a vevőnek, azaz a vagyonszerzőnek kell megtérítenie.
2. Mennyi a visszterhes vagyonátruházási illeték?
Leggyakrabban 4%-kal találkozunk, amelynek alapja a vételár. Például egy 30 millió Forint összegű vételár esetén az illeték 1.200.000,-Ft. Ha az ingatlan értéke már meghaladja az 1 milliárd Forintot, az illeték 2%, de nem haladhatja meg a 200 millió Forintot.
3. Minden esetben köteles vagyok illetéket fizetni?
Nem. A jogalkotó számos esetet rögzít, amikor az ügylet illetékmentes. Ennek leggyakoribb esete az egyenes ági rokonok (nagymama-unoka, szülő-gyerek), a testvérek és a házastársak közötti adásvétel. Gyakori eset és logikusan illetékmentes, ha az újonnan vásárolt ingatlanunk nem haladja meg az előző ingatlanunk értékét. Ez abban az esetben érvényesül, ha a régi ingatlanunk eladása utáni 3 éven belül sor került az új ingatlan megvásárlására. Említésre méltó a CSOK, de az az eset is illetékmentes, ha építési telket vásárlunk, és ha 4 éven belül a telek hasznos alapterületének legalább 10%-át elérő ingatlant építünk.
4. Létezik mérsékelt illeték?
Igen, csökkentett vagyonszerzési illeték esete áll fenn például az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonos esetében, aki az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Továbbá, lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző 3 éven belül vagy a vásárlást követő 1 éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon – terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének különbözete lesz az illeték alapja.
5. Hogyan értesülök az illetékfizetési kötelezettségről és annak részleteiről?
A NAV levélben keresi fel a kötelezettet, amely tartalmazza a fizetés részleteit, így pontos összegét, határidejét, módját stb. Ennek időpontja változó, általában a jogerős bejegyzéstől számított 1-4 hónap.
6. Van mód részletfizetésre?
Igen, de ezt külön kérvényezni kell, tehát nem automatikusan és nem minden esetben jár.
Érdemes átgondolni lehetőségeinket, mielőtt ingatlant vásárolunk, hiszen számos esetben igénybe tudunk venni valamilyen törvényben biztosított kedvezményt.
További kérdésekkel, ingatlan adásvételi szerződés elkészítésével és ellenjegyzésével keressetek bizalommal!